Při epileptických stavech nemusí jít vždy přímo o epilepsii, nýbrž pouze o křeče z kritického nedostatku některých látek, zejména hořčíku a vápníku, vitamínu E, B2, B6. 

V podstatě podobné projevy jako epilepsie má tetanie, dětská eklampsie a různé projevy křečovitosti. V první etapě se u těchto chorob zjišťuje hypokalcemie, tedy nedostatek vápníku. Pokud tato léčba nezabere, začnou se podávat antiepileptika, tyto léky, zejména u dětí, kde se mozek teprve rozvíjí, celkově brzdí bvývoj. 

Pro aktivaci vápníku musí být k dispozici dostatek hořčíku, vitaminu E, B2, B6, v určitém poměru. Důležité je podávat tyto látky už v těhotenství, protože se nedostatek přenáši i na plod a proto tolik malých dětí trpí křečemi, léčených jako epilepsie, viz výše. 

Stejná léčba se dá použít i u skutečné epilepsie, ovšem postup musí být trošku opatrnější. Především u nemocných nad 30 let se nemohou antiepileptika vysadit najednou. Co se však musí dělat ihned, je masáž na plošce "C" bodu. Tento bod je takovým nervovým centrem. U epileptiků bývá mimořádně bolestivá. Pokud se tato ploška mačká ihned po objevení se příznaků záchvatu, záchvat se vůbec nedostaví. Ale i u probíhajícího záchvatu pomůže tlak na plošku "C" záchvat zastavit. Tuto plošku je vhodné mačkat několikrát denně, protože upravuje funkci příslušného mozkového centra. 

Na psychickou sféru působí i funkce močového měchýře. Proto je důležité působit i na tento reflexní bod. Tím se automaticky reguluje činnost příslušných mozkových center.