Onemocnění se vyvíjí ze dvou zdrojů: zablokovaného dvanácterníku a krční páteře. Od křečovitého dvanácterníku má vznik problémů s ischiatickým nervem velmi rychlý průběh. Křečovitost se velmi rychle přenese do okolí bederní páteře a posléze do ischiatického nervu. S největší pravděpodobností je to proto, že dvanácterník visí na okružích zavěšených právě na oblast bederní páteře. Křečovitost se rozšíří i do okolí páteře a sevře kořenové nervy. Toto pnutí je pociťováno jako prudká, nesnesitelná bolest vystřelující do nohy. 

Problémy v krční páteři jsou zpočátku velice nenápadné. Mezi hlavní příznaky patří: neschopnost otočit hlavu, bolesti hlavy až migrény, potíže s rukama, mravenčení v prstech, tzv. písařská křeč, nedokrvení prstů, bolesti v zápěstí, tzv. karpály, bolesti ve svalovém valu pod palcem, bolesti ramen, slábnutí zraku a sluchu, omezení funkce štítné žlázy. Postupem času se bolesti nebo nepřímé příznaky přestěhují z krční páteře do hrudní a bederní páteře. Mohou nastat srdeční problémy, arytmie, zužování a jiné degenerace tepen a žil, neschopnost srdce protlačit krev do periferií, různé deformace v srdečním svalu. Vina se dává srdci, ale ono má prostě jen špatné podmínky pro svou činnost. 

Oblast křížové páteře a SI skloubení má na svědomí většinu problémů v pohlavní sféře. 

Z uvedeného jasně plyne, že vyléčit ischiatický nerv je možné pouze tehdy, když se odstraní příčiny, (blokády páteře, úprava životosprávy, odstranění psychických bloků) a dále provedením celé technologie s uvolněním krční páteře a stimulací samotného nervu v místě, kde je nejblíže povrchu těla...4 prsty nad vrcholkem kotníku.