Zásadní chybou je domnívat se, že alergickou reakci vyvolávají vnější vlivy (antigeny) jako prach, pyl, peří, roztoči, plísně či některé potraviny. Tyto vnější vlivy označované jako alergeny jsou pouze spouštěči složitých chemických pochodů, které mohou vyvolat alergii nebo zánět. Alergickou reakci způsobuje histamin, který produkují tzv. žírné buňky (typ bílých krvinek). K alergické reakci dochází tam, kde antigen uvolnil nejvíce histaminu. Většinou se jedná o respirační trakt a jiné slizniční membrány hlavy. U potravinových alergií se jedná o narušený střevní trakt. U alergických jedinců jsou sliznice narušeny agresivními chemikáliemi z léků, volnými radikály z cigaretového kouře, znečištěného životního prostředí nebo při přemnožení plísní a kvasinek.

Přecitlivělost na alergeny je způsobena nevyvážeností T-lymfocytů. Podle vědeckých výzkumů je tato nevyváženost způsobena deficitem určitých nutričních faktorů. Vhodnou výživou a vybranými přírodními látkami můžeme ovlivnit uvolňování histaminu ze žírných buněk a tím snížit riziko alergické reakce. Na rozdíl od antihistaminik, která pouze potlačují symptomy alergií a mají řadu vedlejších účinků, nemají přírodní látky žádné vedlejší účinky. Nejprospěšnější jsou:

-Isoquercitrin - rostlinný flavonoid, působí jako blokátor histaminu

-Vitamin C - odstraňuje histamin z těla

-Vitamin E - potlačuje zánětlivé pochody v těle

-Zinek - utlumuje aktivitu histaminu

Selen - působí protizánětlivě

Při léčbě alergií se musíme zaměřit na obnovu respiračního traktu a ostatních sliznic. K tomu nám pomůže: Vitamin A, C, E, zinek, křemík, aminokyseliny z bílkovin, glukosamin.

Vynikajíci je třeba elixír Fructavit, před užíváním je potřeba vyčistit střevní trakt pomocí elixíru Fungilen a zbavení těla toxických látek pomocí elixíru Detoxilen. Velmi nadějné výsledky přináší léčba pomocí vybraných hub. Dlouhodobě užívat Imunex. Vice o těchto elixírech na stránkách Bc. Martina Kolára...viz. odkazy.