Bolest hlavy je zřejmě nejčastější bolestí, která může být způsobena buď dysfunkcí látkové výměny nebo ji způsobuje problém s páteří.

a) Dysfunkce látkové výměny - začíná-li bolest vzadu a pokračuje pak bokem hlavy do spánkové oblasti a nakonec jakoby tlačí oči z hlavy, jedná se na pravé straně o dysfunkci jater, bolí-li levá strana, jsou na vině žaludek či tlusté střevo. Při těchto příčinách se neobjevují závratě, zvracení apod., bolest se usadí na jedné straně hlavy. Analgetika v tomto případě stav jen zhoršují. 

Vhodné je užívání tinktury z kopretiny řimbaby, levandule lékařské či bylinných tinktur vhodných k řešení problémů s játry. Účinné je i reflexní mačkání plošek jater a žlučníku nebo sleziny nebo univerzálních bodů "C" a "Br".

b) Od páteře - je to vůbec nejčastější příčina. Bolest začíná uprostřed hlavy, působí na obě strany, prochází do obličejové části a tlačí na oči shora. Průvodním jevem jsou nevolnosti, nutkání na zvracení až zvracení, motání hlavy, kolaps. Analgetika pomohou jen momentálně, ale vznik bolestí neřeší.

Je nutná reponace krční páteře, reflexní mačkání plošky páteře, bodů "C" a "Br"