HOŘČÍK - je prvek, bez kterého člověk nemůže být zdravý. Iont hořčíku má úlohu ve všech procesech probíhajících v organismu. Hořčík utišuje nervový systém, sympatický i parasympatický, reguluje nervovou i svalovou rovnováhu, vrací vnitřní vyrovnanost, aktivuje enzymy. Hraje velkou úlohu v procesu srážení krve, při vzniku estrogenů, v činnosti střev, žlučníku a močového měchýře. 

Chemické výrobky ( emetika, laxativa, analgetika, antikoncepce ) ztěžují přisvojování hořčíku nebo jej dokonce vylučují z organismu. Přitom se zúčastňuje ve 100 různých enzymatických reakcích. Aby si tělo hořčík dokázalo přisvojit, záleží na žlázách s vnitřní sekrecí, např. na štítné žláze, na příštitných tělískách, na slinivce atd. 

Projevy nesnášenlivosti, hlasitosti, agresivity, neurózy, nespavost, podrážděnost na hluk, sklon k vrhnutí a k průjmům, poruchy v myšlení, skleróza apod. jsou jasným znakem nedostatku hořčíku. Hořčík je třeba i při regulaci cholesterolu v organismu, spolu s vitamínem B6, cholinem, inozitolem. Nedostatek hořčíku způsobuje i srdeční problémy. Mezi další projevy patří:

- třes končetin, tetanie, poruchy orientace, halucinace, epileptické křeče svalů, svalová nedostatečnost, cévní poruchy, deprese

- ranní únava po hodinách spánku, nespavost, divoké sny, noční pocení

- bušení srdce, arytmie

- náhlé závratě, ztráta rovnováhy

- třes víček, mlha, kmitající body před očima

- padání vlasů, lámavé nehty, práchnivění zubů

- mrtvění, mravenčení v končetinách, křeče

-rychlá únava, časté bolení hlavy, potíže s koncentrací

- citlivost na změny počasí, na zimu a vlhkost

- chronická únava, sexuální nezájem

Ke zjištění nedostatku hořčíku stačí jeden nebo dva příznaky.